Televízió kísérleteim


Miután legyőztem , azaz sikerült a hangot eljuttatnom egyik helyről a másik helyre, logikus cél volt a képátvitelt is hasonlóan megvalósítanom.

Ebbe a televíziós témakörbe elég sokféle kísérletem tartozik. Képcsövet bármelyik lomtalanításon kerítethettem. Amikor már megvoltak a rádióim szép sorra, érdeklődést váltottam a képernyők felé. Szereztem vidikont is hogy kamerát építsek majd belőle.

Számítógépes korszakom megjelenésekor már két szálon futott a történet, egyrészt a "kamerától képcsőig" projekt, és a "számítógéptől monitorig" projekt.

Hosszas vidikonos kísérleteim során sem sikerült a vidikonból valamicske jelet kicsalnom. Több hónapnyi kísérletezést ezután feladtam. Maradt a számítógépes monitorépítéses projekt. Kezdetben úgy volt számítógépem hogy nem volt hozzá monitor. Ezért először olyan képmegjelenítő eszközt akartam készíteni, ami meg tudja jeleníteni a VGA 60Hz-es képét, és az 50Hz-es CCIR tévé jelet is. A tévé jel vagy videómagnóról, vagy egy CCD alapú biztonsági kameráról jött.

A vidikonos projektet azért is hajtottam nagy erővel, mert későbbi tervem volt hogy megismerjem a képanalízálás, képfelismerés témakörét is ami már elvezetett volna a robotvezérlés, és mesterséges intelligencia témakörébe. Ezt rögtön el is vetettem, mivel hamar megtanultam webkamerát programozni és onnan működtek ezek a programok. PL az OpenCV algoritmusai.

Visszatérve még a kezdetekhez, első célom az éppen frissen szerzett első számítógépem VGA jelének megjelenítése volt. Mivel nem volt semmijen monitorom még. Aztán egyik barátom megszánt később persze és adott egyet ingyen. De addig is minden eltökéltséggel egy számítógépes monitor megalkotásán dolgoztam. Miután megkaptam a monotoromat, és működésbe hozhattam életem első számítógépét (egy 486-ost dübörgő Pentium4-es Windows XP-s korszakban). És a feladat átértékelődött immár egy teljesen saját fejlesztésű kisszámítógép monitorának megalkotására.

Először egy elektroncsöves készüléken dolgoztam, mivel gondoltam hamarabb túlleszek egy csöves gép megalkotásán, mint bonyolultabb tranzisztoroson. Tévedtem. Az elkészült csöves készülékem felrobbant, kisebb balesetet okozva. A tragédia teljes történetét itt írom le. Ekkor feladtam és azonnal egy tranzisztoros készüléken kezdtem el dolgozni. De már kisebb képcsővel.

A képcsövet a jászai mari téri EMO-ban néztem ki. Mondtam az eladónak hogy az a képcső kell nekem. Volt mellette egy számítógépes monitor is. "Az a monitor kell önnek?"-kérdezte. Nem. Csak a képcső kell nekem. Nagyon megtetszett a kis képcső, rögtön köré álmodtam mini számítógépem monitorát. Egy olyan Aplle MAC féle gépet képzeltem el megépíteni belőle amiben egyben van a képernyő a montor meg minden egy dobozban.

Immáron másodjára sikert értem el, a monitor működött. Főleg junoszty és videoton tévék áramköreiből ollóztam össze. A soreltérítő fokozat nagyrészt junoszty, a képeltérítő és videó végfok videoton. A szinkronjel leválasztó fokozatban sok saját ötletem van, több kapcsolás tanulmányozása után építettem meg kikísérletezése után.

Ekkor még a kisszámítógép tervben volt csak. Volt viszont már működő 486-osom. Erről hajtottam meg először a monitort. A printer portra kötöttem. A 8bitből 3-at használtam fel. Egyiken adtam a videó jelet. Ezzel gyorsan ki-be kapcsolgathattam a nyalábot. 1 bites színt értem el így :). A másik két bitet a sor illetve képvisszafutás jelek előállítására használtam. A programot NASM Netwide Assembler DOS-os program szerkesztő illetve fordító rendszerben írtam meg assembler nyelven. A kód mai napig megvan , letölthető.

A 486-os gépem mai napig megvan sőt működik is. Érdekes módon a 8 éves újonnan vett laptopom tönkrement azóta, a 486-os mai napig bírja. Pedig volt már 10 éves amikor hozzám került és azóta is eltelt már újabb 10 év.

Szerencsére így az akkori kísérleteim még mindig működnek.

Első kisszámítógépem megépítés után már benne volt a videó áramkör ami meg tudta hajtani a képernyőt. És futott rajta a lövős játék, de instabil volt az egész. Így feladtam az egészet és egy stabil nyomtatott áramikörökre épített második számítógépen lett stabil az elképzelésem

Egy gond jól is látszik ezzel a képernyővel kapcsolatban. A függőleges eltérítés sajnos nem lett teljesen lineáris, és ez elég jól látszik sajnos. A fűrészfeszültség sajnos középen torzult. Ekkor vált a végfokozat az egyik tranzisztorról a másikra. Ezzel sokat kűzdöttem, de nem sikerült megoldani a problémát. A végfokozat nyugalmi áramának növelésével próbáltam javítani a hibán. Javult is de nem tűnt el. Ennek a nyugalmi áram növelésnek hátulütője hogy a függőleges eltérítés végfokozatának tranzisztorai sokkal jobban melegedtek. Emiatt kaptak jóval nagyobb hűtőbordát. Rendesen termelik a hőt.

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Véglegesre megépített kísérleti monitor kapcsolási rajzai:

Véglegesen megépített monitor kapcsolása

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - csatlakozók

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - soreltérítő

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - függőleges eltérítő

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - modulok kapcsolatai

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - szinkronozó fokozat

Véglegesen megépített monitor kapcsolása - videó erősítő és kioltó

Televíziós elfuserált kísérletek, felrobbant monitorok történetei:

Előlap

Egy visszafejtett koreai televízió

Visszafejtett koreai televízió kapcsolása

Blocking oszcillátor tanulmányozása

Blocking oszcillátor tanulmányozása

Blocking oszcillátor tanulmányozása oszcilloszkóppal

Blocking oszcillátor tanulmányozása oszcilloszkóppal

Függőleges eltérítő áramkör kísérlet

Függőleges eltérítő áramkör kísérlet

Oszcilloszkóp frekvencia átvitele

Színes képcső foglalat bekötése

Elektroncsöves soreltérítő

Tévé csövek bekötései

Képcső nagyfeszültség előállító

Teljes monitor kapcsolása (felrobbant)

Soreltérítő fokozatok tanulmányozása

Junoszty soreltérítés tanulmányozása

Soreltérító szinkronozó kísérlet

Videóerősítő kísérlet

Teendők listája





By Bognár András (2015)