Villogós sziréna


Még a nyákkészítéseim hajnalán készítettem. Az Üllői úti Kontha-ban hallottam először egy öregúr mesélte el nekem röviden hogyan kell nyákot készíteni. Nem sokat mesélt nekem de pár mondatban összefoglalta hogyan kell. Mindössze ennyiből indultam el. Vettem nyáklapot. Sósav és hidrogénperoxid keverékévek marattam mert ezt mesélték. A tisztább nem büdös vaskloridos módszerről még nem tudtam ekkoriban. Sósavat könnyen, de hidrogénperoxidon nem sikerült szereznem. Csak hiperol tablettákat kaptam gyógyszertárban amit torok gargarizáláshoz adnak. Gyógyszertáros elmondta hogy napi hányszor kell gargalizálni vele, csak nem fogok még maratás után a sósavas löttyel gargarizálni is. A nyáklapra ráragasztottam pár csíkot vastag doboz ragasztóból. A mintázatot miután papíron megterveztem ráhelyeztem a lapra és a furatok helyeit átfúrtam. Sima falfúróval mert apámnak az volt, és 1mm-es fúró se volt otthon, így egy lefejezett szöget fogtam be a tokmányba és azzal fúrtam.

Utánna meg tapétavágó szikével vágtam ki a felesleges részt és távolítotam el. Utánna maratás. A lehető legkevesebb sósavat töltöttem egy kis dobozba épp hogy a nyákot ellepje, aztán beledobtam a hiperoltablettát. Szépen elpezsgett percek alatt. Közben elkezdett barnulni, zöldülni az oldat, közben igen büdös klórgáz fejlődött. Rögtön kitettem az ablakba mert igen büdös szúrós szaga volt. Elméletileg elég mérgező, németek használták harci gázként is. Maratás után beforrasztottam az alkatrészeket, és a nyáklap alját lelakkoztam hogy ne barnuljon meg a szép fényes réz. Így készítettem el a villogós szirénámat.

Az áramkör maga két astabil multivibrátor. Az egyik lassan kb másodpercenként kettőt villanyt a LED-eken. Ez vezérli a gyorsabban rezgő hangfrekvenciás tartományban működő vibrátort. A vezérlés itt moduláció, méghozzá frekvencia moduláció. Magam jöttem rá, hogy hogyan lehet ezt kivitelezni. Sok kísérlet után. A vibrátor frekvenciája függ a tranzisztor bázisköreiben lévő RC tagok időállandóitól. Ezen ellenállásokkal sorba kötöttem a modulátor tranzisztort ami változtatható ellenállásként működik. Ezt vezérli a villogó vibrátora. Így jön létre az a tipikus ní-nó-ní-nó hangzás.

videó

Részletes leírások kapcsolási rajzokkal

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Hangfal tervek

Villogó (még külön deszkamodellen)

Sziréna (még külön deszkamodellen)

Villogós sziréna (egyben NYÁKon)





By Bognár András (2015)