Rádiós műszerek


Grid-dip

Egy igai rádióamatőr műszer. A "Grid" szó a rácsot jeleti az elnevezésében ami az elektroncsöves kivitelre utal. Ez itt meg egy tranzisztoros kivitel. Miután alaposan belevetettem magam a rádiók építésébe, muszáj volt pár műszert is építenem hogy be tudjam őket hangolni. Egy rádióban a fő hangolandó egységek a rezgőkörök. Ennek a készüléknek a segítségével a rádió rezgőkörei behangolhatók miközben a rádió éppen ki van kapcsolva azaz passzív állapotban van.

A Grid-dipben egy oszcillátor rezeg. Amikor közelítünk a rádió rezgőkörének tekercséhez, az energiát von el a készüléktől és az oszcillátor fogyasztása megnő. Ezt jelzi a műszere. De ez az energia elvonás csak akkor lép fel, ha a grid-dip rezgési frekvenciája megegyezik a hangolandó rezgőkörével.

Fordítva is használható a grid-dip, azaz már behangolt rezgőkör frekvenciája is megmérhető. Addig hangoljuk a grid-dipet míg rezonanciát nem jelez a műsuere és a műszer skálájáról ekkor leolvasható a rezgési frekvencia. Ekkor a rezgőkör sajátrezonancia frekvenciáját megmértük.

A készülékemet egy Rádiótechnika évkönyve leírása szerint építettem meg. Benne leírtak szerint ez URH -n is működik. Éppen ez kellet nekem, mert elsősorban URH FM vevőket meg adókat akartam építeni. mellesleg nem árt ha más frekvenciákon is működik. Sajnos URH-n valamiért nem működik. De szépen viszi még a rövidhullámú sávokat sorra. Így nem sokat használtam, bár jól jött volna még a rövidhullámú sávok meghódítása során. Erre nem jutott időm már. Így nem sokat használtam.

----------------------------------------------------

Frekvenciamérő

Bár a grid-dipet is épp frekvenciamérés céljából építettem, ez lett a leghasznosabb rádiós műszerem. Igen bevált és sokat használtam URH készülékek építése közben.

A történet ott kezdődött, hogy voltak multimétereim, de azokkal csak feszültséget, áramot, meg ellenállást tudtam mérni. Ekkor vettem egy komolyabb, drágább multimétert, ami ezen felül még kondenzátorok kapacitását és frekvenciát is mért. Leginkább nekem a frekvencia mérés kellett. Muszáj volt ez a beruházás, mert én transzponáló azaz frekvenciaváltó készülékek építése előtt voltam.

A frekvenciamérőm maximálisan 250KHz-ig mért, ami igen messze van az URH 100 megahertzeitől. Így építettem egy előosztót. Az osztása 1:10000-es volt így a frekvenciamérőn leolvasott értéket 10000-el kellett megszorozni hogy a mért értéket kapjuk. Így elvileg 2,5 Gigahertz-ig mérhettem vele elvileg. Az előosztóm pedig csak 1GHz-ig tudott osztani, ezért így csak a gyakorlatban 1GHz-ig. Ennyi bőven elég is volt nekem, mert mikrohullámokkal már nem kívántam foglalkozni.

Az előosztót össze kell kötni a multiméterrel, és külön dugasztápról megtápolni. URH mérésre kétféle BNC-s mérőfejet készítettem. Egyikkel induktív, másikkal kapacitív csatolással csatlakozhattam a mérendő jelhez.

Pl. ezzel kimérhető a megőrült URH vevőm helyi oszcillátorjának jele.

----------------------------------------------------

Rezgőkör berezgetők

Franklin oszcillátor és ITT oszcillátor

Ez a másik igen hasznos műszerem, amit elég sokszor használtam URH készülékeim készítésekor. Általában párban használtam a frekvenciamérőmmel. Mivel a grid-dipem nem vált be URH-n , így a rezgőköröket úgy hangoltam be, hogy berezgettem ezekkel az oszcillátorokkal, és digitális frekvenciamérővel lemértem a rezgési frekvenciájukat.

Először az ITT oszcillátort építettem meg, de URH-n nagyon bizonytalanul rezgett. Ezt a kapcsolást egyébkét a Rádiótechnikai zsebkönyből vettem.

A másik Franklin oszcillátort egy másik könyvből vettem, és roppantul bevált. Egyrészt nagyon kis kapacitással terheli a márendő rezgőkört, így alig hangolja el azt mérés közben. Másrészt nagyon könnyen berezegteti a rezgőköröket egészen 400-500MHz-ig is. Ezeket a jó tulajdonságokat a benne lévő JFET tranzisztorok adják. Ezzel építettem meg első hangot is átvivő mini adómat, amit az egész lakásban lehetett venni. Az URH rezgőkörre egy varicap diódát kötöttem és egy CD lejátszó jelét vezettem rá. Ilyen egyszerűen lehet vele adót is építeni akár.

Enélkül nem tudtam volna megismerni az URH technikát, és megépíteni az első URH frekvenciaváltós készülékemet.

----------------------------------------------------

Kvarc kalibrátor

A pontos frekvencia mérés miatt és rezgőköreim pontos hangolása céljából építettem meg ezt az egyik rádiótechnika évkönyvéből kinézett áramkört.

Egy kvack foglalatba bármilyen kvarc tehető és berezgethető. A kvarc frekvenciája a trimmer kondival picit elhúzható. Nekem nem sikerült csak maximum nagyon kicsit elhúzni, de túl nagy elhúzáskor összevissza rezeg a kvarc. A kvarc jelét sokfokozató digitális számlálü áramkörök osztják le. leosztási pontok a 10 hatványaival osztanak.

Az eredeti leírás tartalmazott egy üttető áramkört is, ahol a mérendő rezgés összekeverhető az egyik leosztási ponttal. A keverés eredményeképpen hang hallatszódik a fejhallgatóban. Minél mélyebb a hang annál közelebb van a két jel frekvenciája. Csakhogy nem értem hogy ezt hogyan gondolták, mert én a külső mérendő oszcillátort hangolva sorozatos füttyögést hallok a kvarcgenerátor négyszögjelének gazdag felharmónikusai miatt

----------------------------------------------------

Tranzisztor vizsgáló

Ez is egy rádiótechnika szaklapból van.

Nekem sok bontott , rossz rádióból, tévéből kiforrasztott tranzisztorom van. Általában 1 alkatrész tökremenetele elég hogy egy készüléket hibásnak minősítsünk. Ez azt jelenti, hogy a benn lévő alkatrészek nagyrésze még működőképes. Tehát új készüléket csinálhatok belőlük.

Úgy döntöttem hogy az összes tranzisztoromat ezzel a készülékkel megvizsgálom és katalógusba veszem. Amely tranzisztorokat ez a készülék nem tud beazonosítani azokat kidobtam. Volt vagy kétezer darab gyűjtött tranzisztorom. Ennek kb csak tizedét dobtam ki amire a tranzisztorvizsgálóm nem jelzett semmit, azaz halottnak vélte. Lehet hogy működtek ezek is, de olyan kicsi az erősítésük hogy érdemtelen velük foglalkozni.

----------------------------------------------------

Wien hidas hanggenerátor

Már egyszer megpróbáltam Wien-hidas oszcillátort építeni, de nem vált be. Ezután építettem meg ezt a műveleti erősítős verziót ami tökéletesen működött. Az erősítőimet ezek után ezzel mértem be. A torzításukat oszcilloszkóp mérés alapján ellenőriztem meg mértem a kimenő teljesítményüket.

----------------------------------------------------

Hullámforma generátor

A rádiótechnika vagy elektronikai szaklapokban leltem egy Urbán elektronikánál megvásárolható sokrétű hullámforma generátor IC-re. Ekkortájt kapcsolóüzemű tápegységekkel is foglalkoztam , ezért egy hullámforma és impulzusgenerátort magábafoglaló készüléket építettem.

A hullámforma generátor rész tud szinusz, négyszög és háromszög jelet adni. A frekvenciáját 4 sávosra készítettem és egészen finoman lehet hangolni. Erősítők bemérésére tökéletesnek bizonyult. És mivel ilyen sokrétű, inkább ezt a készüléket használtam erősítők építéséhez. A Wien hidas generátor szebb szinuszt ad, mint ez a háromszögjelből diódákkal szinusszá formáló áramkör. De a különbség nem jelentős.

Az impulzusgenerátor részét különféle kapcsolóüzemű áramkörök tesztelésére használható, az impulzus szélessége és frekvenciája változtatható. Egy kapcsolóüzemű tápegység IC-jével oldottam meg a feladatot.

----------------------------------------------------

Hangfrekvenciás jelszintmérő

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Előlap

Előosztó frekvenciamérőhöz 1GHz-ig

Előosztó frekvenciamérőhöz rövidhullámokig

MB501 1GHz-es osztó IC bekötése

Komplex jelgenerátor terve

Jelgenerátor további rajzai

ITT oszcillátor (rádiós műszer)

Wien hidas oszcillátor IC-vel

Grid-dip méter (rádiós műszer)

Jelszintmérő (rádiós műszer)

Kvarc kalibrátor (rádiós mászer)

Franklin oszcillátor (rádiós műszer)

Tranzisztorvizsgáló

Karakterisztika vizsgáló





By Bognár András (2015)