Glimm sziréna és hasonlók


Glimmlámpából meglepően sokmindent lehet építeni. Sőt ilyen kisűlési csövekből még akár egy egész számítógépet is! Ha nem találták volna fel a tranzisztorokat, tuti errefelé a még nem egészen kiaknázott kisűlési csövek felé vette volna az irányt a számítástechnika. Kisebbek mint az elektroncső, de olyan különlegesek is. Gondolkodtam azon is, hogy analóg technikában is csodákra lenne képes, csupa tiratronokból még nagyteljesítményű kapcsolóüzemű hangerősítőt is lehetne építeni. Ilyenek miért nem léteznek? A tranzisztorok elmosták ezt a történetet is. De sebaj.

Lehet belőlük ilyen kétállapotú astabil multivibrátorokat építeni. Ez lassan kapcsolgat, ide-oda villog benne a narancssárga glimm -kisűlés.

Ha gyorsan kapcsolgat, akkor ha rákötünk egy hangszórót, akkor hangot is ad.

Miért ne lehetne megmodulálni egy lassan kapcolgatóval egy gyors hangot adót? Így sziréna hang keletkezne. Természetesen lehet. Mivel erősen függ a frekvenciája a tápfeszültségtől, egy trükkös kapcsolással a lassan kapcsolgató vibrátor rángatja a másik tápját így változik annak a hangja, Így keletkezik a szirénahang.

Itt is a tipikus kezdetleges áramkörszerelésem látható. WU2 samponos flakon oldalára épített áramkörök. Sép sárgák. Nekem tetszenek ezek a rikító színek.

Ez a glimmlámpa valójában nem is glimmlámpa. Ez egy orosz tiratron. Négyelektródás. Azaz van egy katód, anód meg két rácsa is.Relécsöveknek is hívják őket. Ugyanis kapcsolgatásra találták ki őket, egyszer begyújtanak, egyszer meg elalszanak.

Megvan az adatlapjuk is.

Lefordítottam nemlétező orosz tudásom ellenére apám orosz szótára segítségével. A kikeresett szavakból meg a meglévő szakmaiságomból össze tudtam rakni mondatokká a szavakat.

Felvettem a cső karakterisztikáját. Meglepődtem hogy van egy egyenes hosszó szakasz benne. Olyan mint egy szabilizátorcsövé. Rögtön stabilizátornak akartam volna használni. Persze, csöves előfokokhoz javított búgás szűréshez. Rögtön meg is terveztem egyet, és meg is építettem. Hát mivel az a stabil egyenes szakasz ahol konstans a csőfeszültség igen rövid. Így a kapcsolás instabilláváltozott és oszcillált. Fűrészfog alakú feszültséget generált. És ráadásul zavarta az összes lakáson belüli rádiót az összes csatornáján!

Persze hogy morze rádióadót építek belőle öcsém és az én szobám közé.

Zsebrádióval vettük az adást és nyomkodtuk a nyomógombot.

Közvetlenül a nyomógomb a 220-at kapcsolgatta így igen életveszélyes volt. Nem is használtuk sokat. Pedig milyen jó is volt papíron visszafejtegetni a morze kódokat!

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Vibrátorok, szirénák glimmlámpákkal





By Bognár András (2015)