10W csöves erősítő


(Ami sajnos nem igazán sikerűlt jól)

Ideje lenne továbbfejlődnöm és egy komolyabb erősítőt építenem... Legyen ez most Push-Pull rendszerű.

Kezdés ugyanúgy a műanyag váz összeforrasztásával és alufóliával kibélelésével.

Az erősítő másik két oldala. Nagy hálózati trafó ami csak a csövek fűtéséről gondoskodik, az anódfeszltség a hálózat közvetlen egyenirányításából származik, tőlem megszokottan. Így az egész erősítő mindenhol erősen ráz. Csak egyszerűen nem kell vele kezet fogni mert markában gyilkos fegyver honol. Amúgy meg elvan kedvesen. Három elektroncső működteti, két PCL86-os TV hangvégfok cső meg egy EABC80-as cső aminek csak a triódája van kihasználva.

A hálózati trafó meg a kimenő trafó saját tekerésű. A hálózati trafó tán túl nagy, kisebb is elég lenne a csövek fűtéséhez, de épp ez kerűlt a kezembe. A tápegység annyiból klönleges hogy van benne egy időzítő áramkör ami késleltetéssel kapcsolja az anód tápfeszltséget a csövekre. Ez állítólag növeli a csövek élettartamát. Egyszerű relés kapcsolás.

A szerelése a nálam megszokott kinézetű drótgubanc. Az alufóliával elkerített rész pótolja a csöves gépekben megszokott fémvázat, ami nálam műanyagból forrasztott váz. Muszáj volt leárnyékolni a zavarok, főleg a búgás kiszűrése érdekében az erősítő aktív részét. A tápegység rész elég nagyra sikerűlt a megerősített búgófeszűltség szűrés végett. Két nagy teljesítményű szűrőellenállás biztosítja a kellő tápfeszűltség szűrést.

A szerelés közelről. Baloldalt az egyik oldali végfok alja látható. A csőfoglalatot a műanyagba fúrt lyukba réz hangoló csavarral szorítottam be, plusz még egy kis pillanatragasztó is tartja. Alá egy egyszerű nyákot marattam, hogy a TV bakelit csőfoglalatokra rá tudjam forrasztani az alkatrészeket. Ez mechanikailag megerősíti a szerelvényt. A jobboldali képen a fűtés közép beállító potméter meg a visszacsatolás potenciométere látható.

A tápszűrő kondi alja meg az erősítő bemeneti tuchele

Két közeli fotó a fázisfordító EABC80 triódájának tranzisztoros áramgenerátoráról. Ezt a fajta fázisfordítást muszáj volt kipróbálnom.

Saját tekercselésű push-pull kimenőm amit dupla alu lemez véd a csövek melegétől. Az ajánlás szerint rétegenként tekertem prímer-szekunder-prímer-szekunder szendvicsként, hogy így javítsam a magashang átvitelt. Több helyen is előfordulnak itt WU2 samponos flakonból kivágott mechanikai elemek. Pl. a trafó felrögzítését is ez oldja meg, a trafó törött csévetestjét is ebből pótoltam meg a visszacsatoló tekercsek végeit is egy ilyen elem tartja. Jellegzetes sárga színe eléggé feltűnő. Szerintem fel is dobja egyszerre, másrészt lerí róla a szegényes anyagválasztékom. Kidobásra ítélt flakonokat , májkonzerveket,

űres vegeket serényen gyűjtöttem.

És épp a transzformátor miatt bukott meg az egész erősítő. Sokáig nem tudtam hogy a vasa telítésbe megy már kb 5W teljesítménynél. Sokáiga azt hittem a csövek nem bírják a terhelést mert öregek és ezért skalpolódik le a szinuszt. Kezdetleges műszereimmel mért eredményeken elgondolködva végűl rájöttem

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Első push-pull erősítő (nem működő előzmény)

Második push-pull erősítő (a mostani verzió)

Push-pull erősítő újabb átépítése





By Bognár András (2015)