Nagyteljesítményű csöves erősítő


Fő célom az volt hogy rezgésbe hozzam a kinti garázsomat. Mivel ez egy kinti telepen van tisztes távban a civilizációtól, nincs az a teljesítmény amivel felbosszathatnám a szomszédokat. Persze ezt mások is kihasználják, főleg hogy virágzanak itt a különféle zenekarok.

Régóta volt már nekem két pár 807-es elektroncsövem. Meg egy nagydarab hálózati trafó. A Magyari Béla féle "Hangfrekvenciás erősítők" című szervízkönyvet nézegetve többször álmodoztam hogy megépítek egy nagyteljesítményű csöves erősítőt. Ez a könyvem már régóta megvan, de mindig kihagytam ezeket az erősítőket, mindig csak a kisteljesítményűek kapcsolásait bámultam. Egész egyszerűen azért, mert sokáig nem volt nekem hozzájuk alkatrészem. Aztán egyszer csak hozzám került egy pár 807-es. Innentől nincs megállás. Úgy történt, hogy régi sulimban tákolgattam a fizikaszertárban, amikor rájuk leltem a régi ódon eszközök közt párban. Kedves igazgató úr kérésemre oda is adta nekem. A projekt halogatódott, mivel közben 120km-rel nyugatabbra költöztem az országban Budapestről. Miután felújítottam újonnan vett garázsomat, első komolyabb projektnek ezzel kezdtem. Itt már sokkal jobb lehetőségeim támadtak komolyabb projektek kivitelezéseire. Nem kellett már a szobámban barkácsolnom pici helyen, hanem egy egész műhelyt berendezhettem.

Első feladat a kimenő transzformátor elkészítése volt. Az egy dolog hogy megvannak a csövek hozzá, de a második legfontosabb alkatrész az erősítőben a kimenő trafó. Ennek elkészítéséhez egy komlett transzformátor tekercselő gépet építettem. Számítógépvezérlésűre, automatára terveztem. Itt olvasható róla részletesen. Most először vettem tekercselőhuzalt. Nem akartam bóvlit gyártani bontott trafódrótokból összetákolva mint eddig tettem.

A transzformátor elkészült.

Először a deszkamodellen próbáltam ki pár kapcsolást hogy mi lesz megvalósítva. Elsőre nagyon tetszett a hangja. A visszacsatolást addig hangoltam míg számomra tökéletes hang nem jött ki belőle. Sajnos kísérlet közbeni egy félrekötés folyamán az egyik 807-es végcső anódját felízzítottam. Azóta kicsit jobban világít kékes fénnyel. Féltem ettől elszúrtam a csövet és asszimetrikus lesz a Push-Pull végfokozat. De mégsem lett az, csupán erősebb kék fényt sugároz működése közben.

Végül elkezdtem összeépíteni az erősítőt végleges formájára

0.5 mm vastag horganyzott vaslemezre építettem fel. Ennek hátránya hogy nagyon nehéz volt kifúrni a csőfoglalatok helyeit.

A végcsövek csőfoglalatait magam készítettem el, mivel ilyenem nem volt. Nyomtatott áramköri lapkára rézcsöveket forrasztottam fel. A rézcsövekbe szorulnak bele az elektroncső lábai

Az erősítő tápellátása szokás szerint leválasztó trafó nélküli. Így az erősítő minden része ráz. Így eleve kötelező dobozba zárni áramütések elkerülése végett.

A bejövő hálózati feszültségek kétszerező kapcsolással megduplázom. Így keletkezik 640V egyenfeszültség a végerősítő csövek anódjainak. A többi cső ennek feléről 320V-ról jár, a feles leágazásról. A 807-es csőnek -65V vezérlőrács előfeszültség is kell. Ehhez egy külön trafót építettem be ennek az előállítására. Így az erősítőben a legmagasabb potenciál 640V+65V=705V a végcső rácsa és anódja között mérve.

A harmadik transzformátor az erősítő bemenetén van. Ez elsősorban azért kell, hogy galvanikusan leválassza a bemenő műsorforrást az erősítőről. Pl ha laptopomra kötném az erősítőt leválasztás nélkül, akkor rávezetném a hálózati feszültséget a laptop hangkártyájára ami azt nyomban tönkretenné. Így leválasztva már összeköthető. Egy nagy negatív visszacsatolást tettem az erősítő kimenetéről a bemenetére, ez látványosan sokat javít a minőségén, szépen linearizálja az erősítőt. Bár csökken az erősítése.

Igen hangosan döng ez az erősítő. A garázsban a cuccok rezgésbe jönnek tőle. A basszustól rezegnek a polcok, néhány kisebb alkatrész ami a polcon hever, táncot járnak zizegő hangon. Mindeddig lakásban laktam, de most végre bármennyire feltekerhetem a hangerőt, nincs szomszéd aki beszóljon. A garázs egy garázstelepen van, nagy körben nem lakik ott senki (vagy max csak pár csövi). Amúgy meg zenekarok próbálgatnak itt nagy hangerővel meg illegális autóbontók flexelő zajai hallatszódnak.

Hangszórót hozzá OSB lapokból építettem. Ez egy basszus réses hangszóró, a rádióamatőrök műhelykönyvéből néztem ki [linkek]

Egy házibulit is végigtolt ez az erősítő már.

A dobozba két ventillátort tettem hogy kifújja a termelődő nem kevés hőt. Enélkül tán lángba is borulna az egész. Sima furnér lemezek tetőléccel összeerősítve. Az egészet ragasztottam mert nem akartam szöget vagy csavart látható helyre tenni.

A két potenciométer közül egy hangerő meg egy basszus kiemelés van. Valójában egy egész hangrendszert terveztem aminek ez a basszus erősítője és mellé két kisebb erősítőt terveztem.

Sötétben igen szépen mutatnak a narancssárgán ízzó csövek a kék parázsfényt is adó 807-es csövekkel. Szerintem nem tökéletes ezekben a csövekben a vákuum és az okozza a parázskisülést. Erre még rásegít az elég nagy működési feszültség is.

Sajnálatos módon az erősítőben nincs hangszóró leszakadás elleni védelem. Ez okozta a vesztét. Nagy hangerőnél sajnos kiszakadt a hangszóró kábele. Ilyenkor a transzformátorban a nagy indukciója miat igen nagy visszarúgó feszültség alakul ki. Emiatt a kimenő trafó átütött és le is égett. Most éppen javítás alatt van.

Túlfeszültség védelem céljából ilyen gáztöltésű túlfeszültségvédőket akarok beépíteni a trafó prímer körébe. Ha túl nagy a prímer feszültsége pl leszakadáskor akkor ezek a kis glimmlámpa szerű alkatrészek begyújtanak és lekorlátozzák a feszültséget Így a trafót megvédik a leégéstől.

Az erősítőt 80W névleges teljesítményre terveztem. Az erősítő teljesítményét mérve maximálisan csak 40W teljesítmény jön ki belőle. Ezt úgy mértem, hogy az erősítő bemenetére ráadtam hanggenerátorból szinuszt, és a kimenetére ellenállásokból 8Ohmos műterhelést tettem ami szimulálja a hangszórót. A rajta eső feszültséget oszcilloszkóppal mértem. Addig tekertem fel a bemeneten a szinusz amplitúdóját amíg még nem látok a szkópon torzítást. Így kapott feszültségből visszaszámolva a teljesítményt 40W maximális szinuszos kimenőteljesítményre képes. Ez sajnos alatta van a 80W tervezettnek.

Már megint a trafó! Igen. A kimenőtrafó telítésbe megy 40W teljesítménynél. A csövek lehet hogy bírnának többet.

Tervben van hogy még egy példányban megépítem ezt az erősítőt. Hogy legyen sztereó hangzásom. Vagy a kettőt egybe építsem? Jó nagy monstrum lesz az. És még egy terv hogy nagyobb trafóra fogom elkészíteni a két kimenőt. Akarok szerezni két mikrohullámú sütőből való trafókat. Arra akarom elkészíteni. A visszacsatolást növelni akarom, ezért még több előfokozatot akarok beleépíteni.

Ha ezt mind egy készülékbe beleépítem, elég nagy monstrumot fogok kapni, és jó súlyos lesz. Akkor már bútorlapokból kéne neki egy kisméretű szekrényt építeni. Ha már itt tartok bele kéne építeni a csöves URH FM rádiómat is. Hogy teljes legyen a kép. Kéne bele rendes hálózati leválasztó trafó is hogy felnyithassam működés közben mutogatva a belsejét.

........ brutál lesz.

Dokumentációk, kapcsolási rajzok:

Kapcsolási rajz

807 cső munkapontjai

Hangfal tervek





By Bognár András (2015)